HISTORIA

Zespół powstał w Sopocie na przełomie 1993/94 roku. Założycielami byli trzej amigos Tomasz P. Lewandowski (gitara, bas, głos), Tomasz Rogoś (perkusja i conga) i Grzegorz Welizarowicz (bas, gitara, głos).
Tomek Lewandowski związany był wcześniej z gdańską formacją SEX IN HEAVEN, w której skład wchodzili założyciele WIELORYBA - min. Robert "Łysy" Suszko. Grzegorz grał wcześniej w formacji podwórkowej CIEPŁY BRAT, a od lata 1993 do jesieni 1998, współtworzył EGO. Pierwsza nazwa zespołu to KOLOR, później ŚWIATOWEJ SŁAWY ŚPIEWACZKA i, w końcu, MORDY. W początkowym okresie działalności współpracują z nami okazjonalnie: Leszek Niezabitowski (gitara), Bartek Adamczak i Mirka - sopocka skrzypaczka punkowa znana min. z występów z WŁOCHATYM.

Próby odbywają się na strychu Sopockiego Centrum Fizykoterapii i Rehabilitacji przy ulicy Kościuszki dzieki wsparciu Mamy Grzegorza, która prowadzi tę placówkę.


Od lewej: Tomasz P. Lewandowski, Grzegorz Welizarowicz, Tomasz Rogoś, Marcin Dymiter. (foto: G. Welizarowicz)

W 1996 roku do zespołu dołacza Marcin Dymiter z EWY BRAUN. Powstaje materiał na pierwsza płytę zespołu. Nagrywamy ją w studiu im. Adama Mickiewicza w Sopocie na przełomie 1998/99 roku. Realizuje Maciej Cieślak i Marcin Dymiter. W utworze Canto de Cao swój portugalski tekst śpiewa przyjaciółka Monika "Gąbka" Tomczak.

26.02.1999 gramy pierwszy koncert na festiwalu Tripolis Underground Mix. W grudniu 1999. Marcin i Grzegorz (przy gościnnym udziale Bartka Adamczaka nagrywają muzykę do spektaklu teatralnego przygotowanego przez TEATR DADA VON BZDULOV i jego tancerkę Annę Steller.

0

Trasa 2000. Dania. Marcin Dymiter, Bartek Adamczak, Grzegorz Welizarowicz i Tomek P. Lewandowski. (foto: T.Lewandowski)

 

Po roku szukania wydawcy, Arek Marczyński z Anteny Krzyku Unc. decyduje się wydać materiał. Płyta Normalforma ukazuje się wiosną 2000.Wkrótce potem Tomek Rogoś odchodzi z zespołu. Nowym perkusistą zostaje Bartek Adamczak, były pałker EGO, z którym Grzegorz i Marcin współpracowali w CHLUPOCIE MÓZGU, z Jackiem Staniszewskim (gitara) i Przemkiem Dyakowskim (saksofony); i w GAMADISCO - z Dymiterem na gitarach. W lipcu 2000 nagrywamy domowym sposobem drugi materiał, który ujrzał światło dzienne w styczniu 2002 roku jako "Zapiski ze strychu". Płytę wydaliśmy samodzielnie. W dwóch utworach śpiewa Bożena Zezula - aktorka teatru DADA VON BZDULOV. We we wrześniu 2000 jedziemy na trasą do Dani (z której, zdjęcia). Grzegorz wyjeżdża na rok do Californi, USA. Poznaje tam podstawy afrykańskich bębnów pod kierunkiem nauczyciela Nana Yaw Asiedu i jego grupy ILE AYAN, studiuje teratr Chicano i ustną tradycję społeczności meksykańskiej mieszkającej na Południowym-Zachodzie USA. Marcin nagrywa i wydaje swój pierwszy solowy materiał jako EMITER.

Paryż 2004. Greg, Bartek, Marcin, Wojtek Jachna. (foto: B. Adamczak)

T. Lewandowski, M. Dymiter i B. Adamczak na Rostock Festiwal, 28.10..2000. (foto: B. Adamczak)

Grzegorz Welizarowicz, Bartek Admaczak, Marcin Dymiter - u Bartka w domu, c.2002.(foto: B. Adamczak

Mordy w trio grają koncerty i przygotowują trzeci materiał na płytę "Of Fruits". W nagraniach zrobionych na strychu na kilka mikrofonów, biorą także udział: Joanna Charchan (saksofon) i Bożena Zezula. Realizuje Cezary Joczyn. Mix materiału ma miejsce 30.08.2001.

W sierpniu 2001 Grzegorz wraca do kraju a Tomek Lewandowski odchodzi z zespołu, aby zająć się filmem i fotografią.

Zespół znowu w trio. Marcin, Bartek i Grzegorz szykują nowy materiał.

W listopadzie 2001 Grzegorz i Robert Suszko nagrywają muzykę do solowego spektaklu Anny Steller "La Luta Continua".


Styczeń 2002 Marcin Dymiter opuszcza zespół Ewa Braun. Po ponad rocznych staraniach nakładem Post Post c/o rockers publishing z Wrocławia w kwietniu 2003 wychodzi najnowsza płyta Mord "Of Fruits" oraz powstaje teledysk do utworu "Zmora" zrobiony przez Maxa.
Koniec maja 2003 to dla nas czas nagrań.

Nagrywamy na strychu nasz 4 materiał w składzie zasilonym przez Wojtka Jachnę, trębacza z Bydgoszczy.

Melon vel Sum czyli Wojtek Jachna w Grecji

Numery są długie.

Płyta "Antology" z tym materiałem ukazuje się w październiku 2004 nakładem Tone Industria. W październiku i grudniu 2004 Mordy biorą udział w festiwalu "Sezon Polski" we Francji i grają obok Pieces of Brain, Robotaobiboka, Pustek, Band of Endless Noise.Trasa styczeń 2005. Greg, Marcin, Bard, Wojtek Jachna. (foto: G. Welizarowicz)

Pod koniec kwietnia 2006, po koncercie w Berlinie na festiwalu Terra Polska odszedł z zespołu Marcin Dymiter. Jego słowa znajdziecie poniżej:

"28.04.2006 zagrałem ostatni koncert jako muzyk zespołu MORDY. Po 10 latach wspólnego grania postanowiłem opuścić zespół. Dziekuję za wspólne granie, za dobre i złe momenty. Życzę wszystkim zdrowia i energii w dalszej drodze.
Powodzenia. Ma
rcin Dymiter"
(dodane 08.05.2006)

"28.04.2006 Marcin Dymiter odszedł z zespołu. Pozostaje on jednak w naszej świadomości jako wspólnik tego zamieszania, ktorym jest bycie zespołem. Pozostaje w naszej pamięci i w odczuwanej przez nas wdzięczności. Pozostaje jako przyklad konsekwencji zyciowej i uporu. Dziękujemy Marcinowi i rozstajemy sie pełni dobrych myśli co do naszej przyszłości jako zespół Mordy."

Grzegorz Welizarowicz (dodane 31.05.2006)

Po wakacjach 2006 zespół nawiązał współpracę z Marcinem Zabrockim grającym na klawiszach. Skład na listopad 2006 był następujący: Bart Adamczak na perkusji, Marcin Zabrocki na klawiszach i Greg na basie. Oto Marcin w akcji:


Marcin Zabrocki na strychu w Sopocie

  W czerwcyu i lipcu 2007 Mordy nagrywały w studio im. Adam Juniewicza w Sopocie materiał na płytę Ep "Wielkolud". Jesienią Greg zmiksował imateriał, który ostatecznie ukazał się na przełomie 2007/2008. W tym czasie z zespołem rozstał się Marcin Zabrocki. W styczniu 2008 Mordy nawiązały współpracę z muzykiem elektronicznym lesem Rodim. Zagrali wspólną trasęi skupili się na nagraniach. Z końcem sierpnia 2008 Les Rodi odszedł z zespołu a do zespołu dołączyła Maria Chmielarz na fletach prostych i Jowan Czerkas na saksofonie.


  spisuje Grzegorz Welizarowicz
     
     
     
  
     
POWRÓT